VTK DP-Metro

Pojďte s námi za sluncem a hvězdami

Ilustrace

Vědeckotechnický klub při DP-Metro vás zve v sobotu 29. dubna 2017 na vesmírné putování. Sejdeme se mezi 10:30 až 10:45 hod před Štefánikovou hvězdárnou, kde se nás ujme náš kolega Ing. Dobra Jarolímek a provede nás hvězdárnou. Ta stojí od roku 1928 v Petřínských sadech u Hladové zdi, vybudované v době panování Karla IV. "Zřízení lidové observatoře astronomické v Praze, knihovny a čítárny, přístupné nejširším kruhům, šíření a popularizování výsledků moderní astronomie" byly hlavními cíli České astronomické společnosti, založené roku 1917. Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance. Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

Poté nás čeká okruh historickým centrem Prahy historickou tramvají typu T1 z roku 1951. Vyrazíme ze smyčky Dlabačov přes zastávky Pražský hrad, Malostranská, Malostranské náměstí, Újezd, Národní divadlo, Národní třída, Karlovo náměstí, Moráň, Albertov, Výtoň, Palackého náměstí, Jiráskovo náměstí, Národní divadlo, Staroměstská, Čechův most, Strossmayerovo náměstí na smyčku Výstaviště Holešovice na okraji Stromovky. Naše jízda bude trvat cca 50 minut.

Posledním bodem programu bude návštěva pražského Planetária, které stojí v pražské Stromovce od roku 1960 a jeho kopule o průměru 23,5 m je jednou z největších na světě. V Planetáriu zhlédneme od 15:30 hod pořad "Díváme se na hvězdy". Slovo "planetárium" označuje projektor určený k promítání hvězd, Slunce, Měsíce, planet a dalších vesmírných objektů. Přeneseně se pak označení "planetárium" používá i pro budovu nebo i jen sál či místnost, kde se projekce pomocí planetária odehrává.

PLANETÁRIUM A HVĚZDÁRNA NENÍ TOTÉŽ!

V planetáriu se návštěvníci dívají na hvězdy (Měsíc, planety, Slunce) promítané na strop (klenbu) nad diváky projektorem zvaným planetárium. Strop je pevný, nelze ho otevřít. Vesmírné objekty spatří návštěvníci v planetáriu za každého počasí, protože se jedná o projekci a nikoliv o skutečnou oblohu.

Na hvězdárně se naopak pozoruje skutečná obloha pomocí dalekohledu. Před pozorováním se musí otevřít klenba kopule, kde je dalekohled umístěn, aby se odkryl pohled na oblohu. Když je zataženo, pozorování dalekohledem není možné, protože dalekohled nemůže "prohlédnout" skrz mraky.

Účastnický poplatek činí 350,-Kč, při využití příspěvku VTK 250,-Kč. Připomínám, že na příspěvek má nárok člen VTK pouze 1x ročně.

Kapacita exkurze je 30 osob.


Připravujeme