VTK DP-Metro

Zpráva o činnosti VTK za rok 2015

Za rok 2015 uspořádal Vědeckotechnický klub celkem 10 exkurzí a 5 seminářů.

V první polovině roku se uskutečnila série čtyř seminářů Ing. Pohla na téma historie a současnosti železniční dopravy. Nešlo přitom jen o historii, ale především o vztahy mezi vývojem společnosti a osídlením a rozvojem a tendencemi v kolejové dopravě.

Na začátku března jsme vyrazili na dalekou cestu, naším cílem byly Kanárské ostrovy, konkrétně ostrov Tenerife. Navštívili jsme zázemí Metro Tenerifa, které zajišťuje kolejovou mezi hlavním městem ostrova Santa Cruz de Tenerife a sousedním městem San Cristóbal de La Laguna. Seznámili jsme se nejen se současným provozem, ale i s historií kolejové dopravy, která sahá až do roku 1901, a buducností, kterou by měla být rychlodráha spojující v první etapě mezinárodní letiště Tenerife Sur, hlavní město a turistické komplexy na jižním pobřeží ostrova.

V květnu jsme vyrazili do bývalého depa Českých drah ve Zdicích, kde je dnes umístěna soukromá sbírka vozidel a dalších artefaktů z železniční i silniční dopravy Muzeum výtopna Zdice. Bylo zajímavé poté při červnovém výletu na unikátní síť saských úzkokolejek spojujících Žitavu s lázeňskými městečky Oybin a Jonsdorf srovnat různé možnosti přístupu k technickým památkám.

V červnu se ještě uskutečnila exkurze na lanovou dráhu na Ještěd a novou lanovou dráhu na Sněžku. I tady jsme mohli srovnávat, protože jsme stihli v minulosti navštívit původní lanovou dráhu na Sněžku těsně před ukončením provozu.

V průběhu června jsme ještě navštívili díky pozvání firmy AŽD Centrální dispečerské pracoviště SŽDC v Přerově, které dnes dálkově řídí provoz na téměř všech hlavních tratích severní i jižní Moravy, a dále cvičné pracoviště AŽD v Brně, kde se pracovníci SŽDC ve výukovém sále učí ovládat traťová a staniční zabezpečovací zařízení. Ovládací prostředí zabezpečovacích zařízení je reálné a odezvu mohou sledovat na rozsáhlém modelovém kolejišti.

Na začátek září byla pro všechny zájemce připravena plavba lodí z Děčína do Rathenu. Měli jsme tak mít možnost z řeky poznat místa Českosaského Švýcarska, kudy Labe opouští Českou republiku. Bohužel díky velkému suchu nebylo Labe splavné a cestu jsme museli zrušit.

Na konci září jsme vyrazili do rakouské Solné komory. Nejprve nás čekala malá zajížďka do německého Berchtesgadenu, kde jsme navštívili známé Hitlerovo Orlí hnízdo, z technického hlediska zajímavé unikátní přístupovou horskou silnicí a 124 m dlouhým výtahem v nitru hory. Zajímavá byla i návštěva nedalekého jezera Königsee, kde nápor turistů již řadu let zvládají lodě na elektrický pohon. V Rakousku nás pak čekala návštěva depa a celého provozu ozubnicové železnice od jezera Wolfangsee na vrchol Schafbergu ve výšce 1783 metrů nad mořem. Výškový rozdíl 1190 metrů překonává zubačka na 5,85 kilometrů dlouhé trati sklonem až 26%. Nakonec nás čekala ještě návštěva historického solného dolu v Hallstattu, ke kterému nás přepravila celkem odvážná pozemní lanovka.

V listopadu jsme pro velký zájem zopakovali ve spolupráci s našimi hasiči návštěvu požární stanice a cvičného polygonu na Hostivaři. Poté nás čekalo putování historickým motorovým vozem po stopách bývalých uhelných železnic na Kladensku a po tratích pražského železničního uzlu. Během jediného dne jsme najezdili po Praze a nejbližším okolím více než 170 km. Dále jsme po několika odkladech navštívili konečně Království železnic na Smíchově, exkurze měla být především zaměřena na zázemí a techniku řízení obrovského modelového kolejiště. Tato exkurze se bohužel, díky přidělenému průvodci, trošku nepovedla.

Na konci roku jsme uspořádali pro zájem členů o návštěvu adventních trhů výlet do centra Horní Lužice, města Budyšín. Protože nešlo o výlet s odbornou tematikou, nebyl na něj čerpán žádný příspěvek z rozpočtu spolku.

Těsně před koncem roku se uskutečnil ještě seminář věnovaný virtuálnímu modelu metra. Své dílo, projekt Model souprav pražského metra 81-71 a 81-71M nám představil student SPŠ Na Třebešíně Martin Blecha, který se s ním stal vítězem národní soutěže EXPO SCIENCE AMAVET a následně získal třetí místo z 668 účastníků VIII.ročníku mezinárodní soutěže vědeckých a technických projektů pro středoškoláky I-SWEEEP v americkém Houstonu.

Výbor se v průběhu roku 2015 sešel na svých jednáních celkem osmkrát. Na jednotlivých jednáních se řešila příprava akcí, vyhodnocení uskutečněných akcí, hospodaření, organizační záležitosti a propagace spolku.

V průběhu první poloviny roku se podařilo dokončit nezbytné kroky ke splnění povinností vyplývajících z vydání nového Občanského zákoníku. U Městského soudu v Praze byly k 21.červnu 2015 provedeny potřebné změny v rejstříku, tedy zveřejněny nové stanovy schválené únorovou konferencí, proveden řádný zápis členů orgánů spolku a změněna právní forma z občanského sdružení (podle starého zákona o sdružování občanů) na zapsaný spolek (podle nového Občanského zákoníku).

Výbor v průběhu roku realizoval propagaci spolku formou nástěnek ve vybraných areálech DP a na internetových i intranetových stránkách spolku. Ve spolupráci s odborem Marketing a komunikace zveřejňoval výbor pozvánky na akce v Aktualitách na intranetu a také zpracoval několik článků pro časopis DP-Kontakt.

Pro členy spolku i pro jeho propagaci nechal výbor zhotovit odznaky (tzv. placky) a propisovačky s logem, názvem a adresou webových stránek spolku. Před koncem roku nechal zhotovit první kapesní kalendářík spolku, na který se díky ochotě strojvedoucích metra podařilo získat společnou fotografii všech typů souprav pražského metra na zhlaví depa Kačerov.

Před koncem roku výbor uspořádal tradiční setkání s bývalými členy, kteří se před odchodem na zasloužený odpočinek věnovali aktivně činnosti pro náš spolek.

Pro Shromáždění delegátů konané 24.února 2016 zpracoval Jan Ungrman.

Dokumenty 2016

Shromáždění delegátů

Zápisy výboru